Zarządzanie Ograniczeniami

"Naprawdę nie ma wyboru w tym zakresie. Albo my zarządzamy ograniczeniami albo ograniczenia zarządzają nami. Ograniczenia będą determinowały wielkość produkcji bez względu na to czy ich istnienie będzie uznane i czy będą zarządzane, czy też nie."
(Noreen, Smith, Mackey - The Theory of Constraints and its Implication for Management Accounting)

Twórcą Teorii Ograniczeń - TOC (od ang. Theory of Constraints) jest jeden z najznakomitszych myślicieli tego wieku,
dr Eliyahu M. Goldratt, przez miesięcznik Fortune określany mianem "guru zarządzania". Goldratt jest twórcą wielu bestsellerowych książek, w których w przystępny sposób wykłada elementy Teorii Ograniczeń. Najsłynniejsze z nich to "The Goal" ("Cel"), "It's Not Luck" ("Cel 2 - To nie "przypadek"), "Critical Chain" ("Łańcuch Krytyczny"), "The Choice" ("Wolność Wyboru"), "Isn't It Obvious? ("Czy to nie oczywiste?").

Czym jest Zarządzanie Ograniczeniami?

Zarządzanie Ograniczeniami (Theory of Constraints - TOC) to metoda pozwalająca na identyfikację i zarządzanie ograniczeniami, które występują w otaczającym nas świecie. Ograniczenie jest to czynnik, który blokuje lub spowalnia nasz rozwój, nasze osiągnięcia, realizację celu działania przedsiębiorstw, instytucji itd.
TOC znalazła zastosowania praktyczne w wielu obszarach działania człowieka : przemyśle, dystrybucji, zarządzaniu projektami, szkolnictwie, wojskowości, służbie zdrowia, usługach, instytucjach i organizacjach niekomercyjnych,

pozwalając wszędzie na osiągnięcie znaczących rezultatów dzięki:

    Koncentracji wysiłków na tych obszarach, w których najszybciej można osiągnąć efekty.
    Dostarczeniu niezawodnych technik umożliwiających Ciągły Proces Ulepszania

Koncentracja oznacza konieczność identyfikacji ograniczenia, które limituje realizację Celu. (Celem działania większości przedsiębiorstw komercyjnych jest zarabianie pieniędzy).

Ciągły Proces Ulepszania realizujemy poprzez zastosowanie  5 Kroków:

1. Identyfikacji Ograniczenia

2. Eksploatacji Ograniczenia

3. Podporządkowania wszystkich decyzji konieczności eksploatacji ograniczenia

4. Wzmocnienia ograniczenia.

5. Powrótu do 1. (nie można pozwolić by bezwładność stała się ograniczeniem)

O skuteczności TOC świadczy między innymi to, że metoda ta jest stosowana przez takich potentatów przemysłowych jak:
General Motors, Intel Corporation, Boeing, Lucent Technologies, Ford Motor Corporation, ABB, ale i wiele polskich przedsiębiorst uzyskuje fenomenalne wyniki, o niektórych można przeczytać tutaj.